استفاده از سیستم شوت زباله برای جمع آوری زباله در ساختمانها به ویژه ساختمانهای بلند مرتبه جهت آسایش و بهداشت ساکنین ساختمان مفید میباشد. از سیستم شوتینگ، برای جمع آوری لباس و ملافه های کثیف در هتلها و بیمارستانها نیز استفاده میشود. همچنین از این سیستم با مصالح متفاوت برای جمع آوری نخاله های ساختمانی در ساختمانهای در حال ساخت نیز استفاده میگردد.

شوت زباله

ساختار سیستم شوت زباله به این صورت است که ابتدا اتاقی به عنوان اتاق زباله در یکی از طبقات پایینی ساختمان به اندازه حدودا 2.5 × 3.5 متر در نظر گرفته میشود، سپس کانال گردی به قطر 50 یا 60 سانتیمتر از جنس ورق استنلس استیل از این اتاق به صورت عمود تا پشت بام کشیده میشود و در هر طبقه یک انشعاب و دریچه پرتاب قرار داده میشود تا ساکنین از طریق آن دریچه، کیسه زباله خود را به مخزن زباله که در اتاق زباله قرار داده میشود پرتاب نمایند.

بهترین نوع مصالح برای اجرا شوتینگ زباله ورق استنلس استیل 304 به ضخامت 1 میل برای کانال اصلی و دریچه ها و ضخامت 2 میل برای کانال سرعت گیر میباشد. اما در برخی از ساختمانها جهت صرفه جویی در هزینه ها به جای ورق استیل از ورق گالوانیزه نیز برای اجرا شوتینگ زباله استفاده میشود که زیاد مناسب این کار نمیباشد. 

 

هواکش اتاق زباله

در کنار کانال شوتینگ زباله میتوان کانال دیگری به قطر 25 یا 30 سانتیمتر از جنس ورق 0.6 یا 0.7 فولاد گالوانیزه جهت تخلیه هوای اتاق زباله اجرا کرد تا بوی نامطبوع اتاق زباله به حداقل برسد. این کانال به موازات کانال شوتینگ تا پشت بام و کمی بالاتر از کانال شوتینگ ادامه می یابد و در انتها یک هواکش مکانیکی یا برقی بر روی آن نصب میشود.

 

تفکیک زباله خشک و تر

برای جدا سازی زباله خشک و تر در سیستم شوت زباله، بهترین راه این است که در صورت وجود فضای مناسب و کافی، از دو خط کانال جدا از هم استفاده شود. راه دیگر این است که در انتهای کانال شوتینگ در اتاق زباله یک سه راهی دارای دمپرهای قابل کنترل قرار داده شود و با استفاده از کلیدهای الکتریکی که در کنار دریچه ها تعبیه میشود، زباله ها را به مخزن مخصوص خود هدایت کرد. البته در بسیاری از ساختمانها به دلیل عدم وجود فضای کافی و یا صرفه جویی در هزینه، شوتینگ زباله بدون سیستم تفکیک زباله، اجرا میشود.

  

سیستم شستشو شوتینگ زباله

برای شستشو کانال شوتینگ به تعداد مورد نیاز در قسمتهایی از کانال، نازلهای پاشش آب قرار داده میشود تا در مواقع لازم با فشار آب، کانال شوتینگ شسته شود. همچنین نوعی از سیستم شستشو کانال شوتینگ وجود دارد که در آن علاوه بر نازلهای پاشش آب از یک فرچه گردون که به وسیله موتور داخل کانال حرکت میکند نیز استفاده میشود.

 

دستگاه فشرده ساز زباله

استفاده از دستگاه فشرده ساز زباله (کامپکتور) با توجه به هزینه بالا آن و همچنین مشکلات نصب و نگهداری، ضروری نمیباشد. چون میتوان به راحتی با قرار دادن یک مخزن کمکی یا بزرگتر در یک اتاق با ابعاد مناسب، مشکل حجم زباله را حل کرد و نیازی به استفاده از دستگاه کامپکتور که تنها قادر است در بهترین حالت 40 درصد حجم زباله را کم کند، نمیباشد.

 

اطلاع از قیمتها

قیمت شوتینگ زباله

نظر شما
تصویر امنیتی
عبارت داخل کادر: